Wiele osób słyszało o wykorzystywaniu afirmacji w przygotowaniu do porodu.
W hipnorodzeniu poświęcamy temu zagadnieniu sporą uwagę, bo afirmacje są naprawdę niesamowite!

Zanim jednak więcej o tym, czy wiesz skąd się wzięły afirmacje? Otóż około sto lat temu, francuski psycholog Emile Coué zalecał swoim pacjentom powtarzanie pewnej frazy. Wierzył on bowiem, że większość problemów i zmartwień jest wynikiem myślenia danej osoby.

Bo tak naprawdę często sami jesteśmy naszym największym wrogiem! Często myślimy negatywnie i myśli te stają się takim ponurym filtrem przez który postrzegamy świat. Co gorsza, z czasem te negatywne myśli znajdują swoje odzwierciedlenie w naszej rzeczywistości…

Mamy jednak na to wpływ i możemy to zmienić! Afirmacje są właśnie tym narzędziem, którego możemy użyć, aby wpłynąć na podświadomość i zmienić nasze postrzeganie otaczającego świata. Jak każde narzędzie, muszą być poprawnie zbudowane i używane (o tym poniżej).

Chcesz pewnie wiedzieć jak brzmiała afirmacja przepisana swoim pacjentom przez Emile Coué? Było to: „Each day in every way I am getting better and better”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy:

„każdego dnia pod każdym względem staję się coraz lepsza”

Piękno tej afirmacji tkwi w jej konstrukcji. Oznacza to, że:

  • w Twoim życiu zachodzą obecnie ulepszenia,
  • będą one miały miejsce również w przyszłości,
  • ulepszenia będą miały miejsce w każdej dziedzinie Twojego życia.

Te trzy punkty są podstawą każdej dobrej afirmacji.

Nie trać zatem czasu i już teraz możesz zacząć swój nowy, bardziej pozytywny dialog wewnętrzy! Pamiętaj by mówić sobie „każdego dnia pod każdym względem staję się coraz lepsza”. Oczywiście „lepsza” możesz zamienić na „zdrowsza”, „spokojniejsza”, „pewniejsza siebie”.

 JAK NAJLEPIEJ PRAKTYKOWAĆ AFIRMACJE

Nasz umysł lubi powtarzalność, dlatego nie wystarczy raz powiedzieć do siebie dane zdanie. To samo dotyczy się sposobu w jaki to będziesz mówić. Jeśli wymamrotasz do siebie dane zdanie bez przekonania, to jest całkiem oczywiste, że nic ono dla Ciebie nie zrobi.

Tym samym, aby afirmacje mogły działać na Twoją korzyść należy:

  • Skupić się na danej afirmacji i wypowiedzieć ją z prawdziwym uczuciem, przekonaniem
  • Uwierzyć w to co do siebie mówisz, poczuć
  • Skorzystać z mocy wizualizacji – wyobraź sobie, że to co do siebie mówisz faktycznie się dzieje; zobacz siebie jak to robisz/przeżywasz
  • Afriamcje, jak każda praca z naszym umysłem, są sprawą niesamowicie indywidualną, tym samym jeśli jakaś afirmacja działa na mnie, niekoniecznie będzie ona wspierająca dla Ciebie. Dlatego wybierz taką, z jaką najbardziej rezonujesz, którą czujesz że może być Twoją prawdą

Afirmacje są naprawdę niesamowitym sposobem użycia umysłu, by pomóc sobie w bardzo pozytywny i podnoszący na duchu sposób. Działają, dlatego że umysł z czasem zaczyna wierzyć w stwierdzenie, które słyszy.

Emile Coué wyprzedził swoje czasy i odkrył niezwykle prosty sposób, w jaki ludzie mogą sobie pomóc. Nie daj się zwieść jego prostocie, spróbuj, nie pożałujesz.

 AFIRMACJE NA OKRES CIĄŻY I PORODU 

Jeśli chodzi o hipnorodzenie, to są one po to, aby pomóc zaprogramować Twoją podświadomość, która dostroi się do Twojej naturalnej zdolności do rodzenia, Twojej siły i odporności. Pamiętaj, że Twoim zadaniem jest skupienie się na rodzaju porodu, jaki chcesz mieć i o jakim marzysz, a nie na takim, którego chciałabyś uniknąć. Wchłanianie pozytywnych afirmacji porodowych każdego dnia pomaga budować pozytywne nastawienie. Jest to naprawdę ważne, ponieważ większość z nas ma do pokonania wiele negatywnych przekonań związanych z porodem!
Spotkałam się z wieloma sposobami, jak najlepiej je praktykować. Od nagrania ich sobie i słuchania, po rozwieszenie w domu karteczek z cytatami, tak by cały czas się tym otaczać. Pomyśl o tym, który sposób będzie dla Ciebie najlepszy. Dzięki temu stworzysz bezpieczne i inspirujące środowisko, w którym będziesz mogła cieszyć się ciążą. A kiedy nadejdzie poród, za każdym razem, gdy zauważysz jedną z tych afirmacji, zadziała ona jak wyzwalacz spokoju. Możesz wydrukować zestaw, aby zabrać go ze sobą do porodu.

 Oto kilka przykładowych afirmacji:
» Jestem spokojna, przygotowując się do narodzin mojego dziecka.
» Jestem zrelaksowana i szczęśliwa, że moje dziecko do mnie przychodzi.
» Skupiam się na łagodnym i łatwym porodzie.
» Ufam swojemu ciału i podążam za nim.
» Mój umysł jest zrelaksowany; moje ciało jest zrelaksowane.
» Czuję naturalny spokój przepływający przez moje ciało.
» Relaksuję się, gdy poruszamy się szybko i łatwo przez każdą fazę porodu.
» Moje dziecko jest idealnie ułożone, co ułatwi mu łagodny poród.
» W pełni się odprężam i oddaję poród mojemu idealnemu ciału, które jest do tego stworzone.
» Oddycham spokojnie i każdy oddech eliminuje napięcie.
» Moje ciało wie, jak urodzić dziecko, tak jak wiedziało, jak je począć i jak utrzymywać w zdrowiu i spokoju przez cały okres ciąży. Ufam jego mądrości.
» Potrafię, dam radę.
» Jestem najlepszą matką dla mojego dziecka.
» Moje ciało jest inteligentne, silne i zdolne. Wie, co robić, i potrafię mu zaufać.
» Moje dziecko odczuwa mój spokój i moją pewność siebie.