Hipnoterapia

O hipnozie po ludzku

Czym jest hipnoza? 

To może być zaskakujące dla niektórych, ale tak naprawdę każdy
z nas doświadcza transu wieloktrotnie w trakcie życia. Dzieje się to na przykład gdy zasypiamy lub budzimy się. Doświadczenie hipnozy jest podobne: ani się nie śpi ani nie jest się kompletnie obudzonym – to tak jakby śniło się na jawie z przyjemnym uczuciem głębokiej relaksacji.

Hipnoza jest zmienionym stanem świadomości, który można osiągnąć naturalnie, dzięki czemu dla celów terapeutycznych (hipnoterapii), korzystne sugestie mogą być podawane bezpośrednio do podświadomości.

W ten sposób hipnoza jest skuteczną metodą na nawiązanie kontaktu z naszą wewnętrzną (nieświadomą) jaźnią, która jest jednocześnie zbiorem nierozpoznanego potencjału i wiedzy,
a także jest nieświadomym źródłem wielu naszych problemów.

Nikt nie może zostać zahipnotyzowany wbrew ich woli, a nawet jeżeli już by się tak stało, to wszelkie sugestie zostałyby odrzucone. Jest to stan celowej współpracy
w hipnoterapeutą

Czym jest hipnoterapia? 

Hipnoterapia, to wykorzystanie hipnozy w celu pomocy z wieloma medycznymi oraz psychologicznymi problemami. Szacuje się, że około 85% osób zareaguje pozytywnie na tego rodzaju terapię.

Często okazuje się skuteczna w sytuacji, gdy konwencjonalne sposoby leczenia nie dały pożądanego rezultatu. 

Gdy jest wykonywana przez przeszkolonych 
i wykwalifikowanych hipnoterapeutów, korzyści z takiej terapii mogą być długotrwałe. Jest to naturalna i bezpieczna metoda, bez żadnych szkodliwych skutków ubocznych.

Fakty i mity

Utrata kontroli w transie

Wielokrotnie udowadniano, iż jest to stwierdzenie dalekie od prawdy, gdyż w transie ma się pełną kontrolę. Osoba poddawana hipnozie jest „kierowcą” własnego transu i może w każdej chwili się obudzić. Inaczej mówiąc, nie ma możliwości na utracenie kontroli przez osobę poddawaną transowi.

Hipnoza jest nienaturalnym zdarzeniem, w dodatku złym

Rzeczywistość jest taka, że większość ludzi w ciągu dnia kilkukrotnie wchodzi w stan transu. Jest to zupełnie naturalne zjawisko, gdy skupiamy swoją uwagę na danym zadaniu. Przykładem takiej sytuacji jest skupienie podczas oglądania filmu, czytania książki czy na przykład gdy jadąc samochodem zagapimy się w linię przerywaną na drodze.

W transie osoba poddawana hipnozie może zostać zmuszona do zrobienia czegoś wbrew sobie

Badania pokazują, iż nie ma możliwości by zostać przekonanym do zrobienia czegoś, co jest wbrew i neguje system wartości danej osoby.

Osoba nie obudzi się po transie

Jako że stan transu jest naturalnym dla człowieka stanem zmienionej świadomości, osoba poddana hipnozie wybudza się naturalnie, jak ze snu. To samo ma się do częstej opinii dotyczącej przypadku, że na przykład podczas transu hipnoterapeuta nas zostawi, albo co gorsza, będzie mieć np. zawał serca, a osoba w transie pozostanie tak na zawsze. We wspomnianym przypadku trans albo przekształci się w naturalny sen, po którym dana osoba się naturalnie wybudzi, albo przejście do pełni świadomości nastąpi od razu.

Osoby podatne na trans, są naiwne i łatwowierne

W rzeczywistości hipnoza wpływa na wzmocnienie własnego ego i jest powszechnie stosowana jako metoda do wzmacniania ludzkiego potencjału i wspomaga czerpanie z innych zasobów naszego umysłu.

W transie wyjawi się sekrety i tajemnice

Podczas hipnozy osoba poddawana transowi podzieli się taką samą liczbą informacji, jakby to zrobiła gdyby była w pełni świadoma.

Tylko pewne osoby mogą poddać się hipnozie lub wejść w trans

Udowodniono iż, jeżeli dana osoba jest w stanie skupić swoją uwagę do wewnątrz, jest też w stanie doświadczyć transu.

To nie jest zdrowe

Nic bardziej mylnego. Mnogość przeprowadzonych badań udowadnia, iż hipnoza może wzmocnić potencjał ludzki poprzez wykorzystanie właściwych procesów mózgowych. Trans terapeutyczny jest zjawiskiem pozytywnym, ponieważ ułatwia zarówno świadome jak i podświadome poznanie.

Osoba w transie jest zależna od prowadzącego trans

Każdy rodzaj hipnozy, jest autohipnozą, w związku z czym, osoba wprowadzana w trans posiada całkowitą kontrolę nad sytuacją. Hipnoterapeuta jest jedynie towarzyszem i pomocnikiem ułatwiającym danej osobie przejście przez różne doświadczenia.

Trans równa się sen

Doświadczenia z wykorzystaniem fali mózgowych udowodniły, iż stan transu jest zmienionym stanem świadomości. Osoba poddawana hipnozie jest świadoma swojego otoczenia, sytuacji i kontekstu w którym się znajduje, co podczas snu nie ma miejsca.

Historia hipnozy

Hipnoza lub terapia sugestii, jest jedną z najstarszych technik uzdrawiania. Od starożytnego Egiptu, przez historię starożytnej Grecji i Rzymu, różne formy hipnozy były częścią tamtych kultur.
W średniowieczu, uzdrawianie przez wiarę i modlitwę, było głównym sposobem leczenia chorób. W XVIII wieku, kiedy uważano że choroby były spowodowane magnetycznym wpływem ciał astralnych, Franz Anton Mesmer, wprowadzał ludzi w stan transu, który nazywał magnetyzmem zwierzęcym. Pomimo faktu, że jego teoria wkrótce została zdyskredytowana, nadal, nawet po jego śmierci stosowano jego technikę, ponieważ doprowadzała ona do “cudownych” uzdrowień.

Dr James Braid ponownie przyjrzał się temu zagadnieniu
w XIX wieku i doszedł do wniosku, że zwykłe sugestie były równie efektywne jak “Mesmerism”, lub każda inna metoda doprowadzająca do stanu transu. To on stworzył termin “hypnosis” i od tego czasu hipnoza zaczęła się rozwijać jako dziedzina naukowa. 

Dr Esdaile dokonał wielu operacji chirurgicznych stosując jedynie hipnozę, by kontrolować ból pacjentów i od tego czasu powstało wiele badań odnosnie tego zjawiska. Jednakże nowe odkrycie naukowe chloroformu wkrótce doprowadziło do ograniczenia tych eksperymentów.

Na początku XX wieku, hipnoza była wykorzystywana jedynie przez hipnotyzerów scenicznych, co doprowadziło do beznadziejnie zniekształconego obrazu tego bardzo potężnego narzędzia terapeutycznego.

W 1955, Brytyjskie Stowarzyszenie Medyczne, zatwierdziło praktyki hipnozy w edukacji w szkole medycznej i od tego czasu stała się ona cennym dodatkiem do konwencjonalnego leczenia. 

Współczesne badania i praktyka w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat, ukształtowały hipnoterapię kliniczną, jako technikę dzięki której można osiągnąć korzystne zmiany. 

Jak w pełni wykorzystać sesję

Hipnoterapia jest świetną metodą, aby osiągnąć pozytywne zmiany w swoim życiu, szybko, bezpiecznie i skutecznie. Warto przed udaniem się na sesję, poświęcić chwilę i przygotować się tak, aby wykorzystać swój czas z hipnoterapeutą do osiągnięcia maksymalnego efektu.

7

Bądź szczery/szczera

Hipnoterapeuta nie jest w stanie czytać 
w myślach, dlatego bardzo ważne jest, aby  od samego początku być szczerym.
Nie 
przejmuj się, jeżeli sprawi to, iż poczujesz  się “głupio”, lub temat ten będzie dla Ciebie wstydliwy.

Przeszkoleni  i zarejestrowani hipnoterapeuci, są  związani zasadami poufności. Ponadto, otwarte mówienie
o problemie 
i przyznanie się do niego, jest ważnym  krokiem w pozbyciu się go.

7

Jasno określ swój cel

Ma to kluczowe znaczenie. To ważne, że
zarówno Ty, jak i terapeuta wiecie co
chcesz osiągnąć.

Nie bez znaczenia jest również fakt, czy
wiesz co Cię aktualnie powstrzymuje od  
osiągnięcia tego celu.

Skoncentruj się na tym, czego chcesz,
a nie 
na tym, czego nie chcesz. 

7

Bądź otwarty na nowe pomysły

Jeśli spróbowałeś już wszystkiego i nic nie  pomogło, to logika sugeruje, że inne  podejście jest potrzebne.

Hipnoterapeuta będzie pracować w oparciu  o Twoje wartości i przekonania, ale  jego strategia może polegać na patrzeniu  na problem w inny sposób. Nie rób  niczego, z czym nie czujesz się  komfortowo, ale nie wykluczaj  czegoś tylko dlatego, że jest inne lub  nieznane.

7

Bądź przygotowany/przygotowana na zmiany

 

Osiągnięcie zmiany wymaga dokonania zmian. Hipnoterapeuta przygotuje Cię do tego wspierając Cię, prowadząc Cię i pomagając osiągnąć relaks, ale w pewnym momencie, możesz poczuć się trochę  inaczej, a oznaczać to będzie, że potrzebujesz trochę czasu, aby przystosować się oraz przyzwyczaić do zmiany. Jest to zupełnie  normalnie i zdarza się każdemu. Jeśli jesteś gotowy/gotowa na to, jest
wiele bardziej prawdopodobne, że osiągniesz oczekiwany rezultat.

7

Bądź otwarty/otwarta na hipnozę

Nie ma sensu płacić za coś, czego się boisz i to negujesz. Jest to tylko 
i wyłącznie zmieniony stan świadomości, który pozwoli Ci na wprowadzenie zmian, których chcesz dokonać i w które wierzysz że są możliwe. To jak miły sen na jawie. Niektórzy  wchodzą w ten stan głębiej i relaksują się bardziej niż inni, ale niezależnie  od tego, masz zawsze pełną kontrolę i nie zrobisz niczego czego nie chcesz zrobić!