Hipnoterapia
O hipnozie po ludzku
Czym jest hipnoza?
To może być zaskakujące dla niektórych, ale tak naprawdę każdy
z nas doświadcza transu wieloktrotnie w trakcie życia. Dzieje się to na przykład gdy zasypiamy lub budzimy się. Doświadczenie hipnozy jest podobne: ani się nie śpi ani nie jest się kompletnie obudzonym – to tak jakby śniło się na jawie z przyjemnym uczuciem głębokiej relaksacji.
Hipnoza jest zmienionym stanem świadomości, który można osiągnąć naturalnie, dzięki czemu dla celów terapeutycznych (hipnoterapii), korzystne sugestie mogą być podawane bezpośrednio do podświadomości.
W ten sposób hipnoza jest skuteczną metodą na nawiązanie kontaktu z naszą wewnętrzną (nieświadomą) jaźnią, która jest jednocześnie zbiorem nierozpoznanego potencjału i wiedzy,
a także jest nieświadomym źródłem wielu naszych problemów.
Nikt nie może zostać zahipnotyzowany wbrew ich woli, a nawet jeżeli już by się tak stało, to wszelkie sugestie zostałyby odrzucone. Jest to stan celowej współpracy
w hipnoterapeutą
Czym jest hipnoterapia?
Hipnoterapia, to wykorzystanie hipnozy w celu pomocy z wieloma medycznymi oraz psychologicznymi problemami. Szacuje się, że około 85% osób zareaguje pozytywnie na tego rodzaju terapię.
Często okazuje się skuteczna w sytuacji, gdy konwencjonalne sposoby leczenia nie dały pożądanego rezultatu.
Gdy jest wykonywana przez przeszkolonych
i wykwalifikowanych hipnoterapeutów, korzyści z takiej terapii mogą być długotrwałe. Jest to naturalna i bezpieczna metoda, bez żadnych szkodliwych skutków ubocznych.
Fakty i mity
Utrata kontroli w transie
Wielokrotnie udowadniano, iż jest to stwierdzenie dalekie od prawdy, gdyż w transie ma się pełną kontrolę. Osoba poddawana hipnozie jest „kierowcą” własnego transu i może w każdej chwili się obudzić. Inaczej mówiąc, nie ma możliwości na utracenie kontroli przez osobę poddawaną transowi.
Hipnoza jest nienaturalnym zdarzeniem, w dodatku złym
Rzeczywistość jest taka, że większość ludzi w ciągu dnia kilkukrotnie wchodzi w stan transu. Jest to zupełnie naturalne zjawisko, gdy skupiamy swoją uwagę na danym zadaniu. Przykładem takiej sytuacji jest skupienie podczas oglądania filmu, czytania książki czy na przykład gdy jadąc samochodem zagapimy się w linię przerywaną na drodze.
W transie osoba poddawana hipnozie może zostać zmuszona do zrobienia czegoś wbrew sobie
Badania pokazują, iż nie ma możliwości by zostać przekonanym do zrobienia czegoś, co jest wbrew i neguje system wartości danej osoby.
Osoba nie obudzi się po transie
Jako że stan transu jest naturalnym dla człowieka stanem zmienionej świadomości, osoba poddana hipnozie wybudza się naturalnie, jak ze snu. To samo ma się do częstej opinii dotyczącej przypadku, że na przykład podczas transu hipnoterapeuta nas zostawi, albo co gorsza, będzie mieć np. zawał serca, a osoba w transie pozostanie tak na zawsze. We wspomnianym przypadku trans albo przekształci się w naturalny sen, po którym dana osoba się naturalnie wybudzi, albo przejście do pełni świadomości nastąpi od razu.
Osoby podatne na trans, są naiwne i łatwowierne
W rzeczywistości hipnoza wpływa na wzmocnienie własnego ego i jest powszechnie stosowana jako metoda do wzmacniania ludzkiego potencjału i wspomaga czerpanie z innych zasobów naszego umysłu.
W transie wyjawi się sekrety i tajemnice
Podczas hipnozy osoba poddawana transowi podzieli się taką samą liczbą informacji, jakby to zrobiła gdyby była w pełni świadoma.
Tylko pewne osoby mogą poddać się hipnozie lub wejść w trans
Udowodniono iż, jeżeli dana osoba jest w stanie skupić swoją uwagę do wewnątrz, jest też w stanie doświadczyć transu.
To nie jest zdrowe
Nic bardziej mylnego. Mnogość przeprowadzonych badań udowadnia, iż hipnoza może wzmocnić potencjał ludzki poprzez wykorzystanie właściwych procesów mózgowych. Trans terapeutyczny jest zjawiskiem pozytywnym, ponieważ ułatwia zarówno świadome jak i podświadome poznanie.
Osoba w transie jest zależna od prowadzącego trans
Każdy rodzaj hipnozy, jest autohipnozą, w związku z czym, osoba wprowadzana w trans posiada całkowitą kontrolę nad sytuacją. Hipnoterapeuta jest jedynie towarzyszem i pomocnikiem ułatwiającym danej osobie przejście przez różne doświadczenia.
Trans równa się sen
Doświadczenia z wykorzystaniem fali mózgowych udowodniły, iż stan transu jest zmienionym stanem świadomości. Osoba poddawana hipnozie jest świadoma swojego otoczenia, sytuacji i kontekstu w którym się znajduje, co podczas snu nie ma miejsca.
Historia hipnozy
Hipnoza lub terapia sugestii, jest jedną z najstarszych technik uzdrawiania. Od starożytnego Egiptu, przez historię starożytnej Grecji i Rzymu, różne formy hipnozy były częścią tamtych kultur.
W średniowieczu, uzdrawianie przez wiarę i modlitwę, było głównym sposobem leczenia chorób. W XVIII wieku, kiedy uważano że choroby były spowodowane magnetycznym wpływem ciał astralnych, Franz Anton Mesmer, wprowadzał ludzi w stan transu, który nazywał magnetyzmem zwierzęcym. Pomimo faktu, że jego teoria wkrótce została zdyskredytowana, nadal, nawet po jego śmierci stosowano jego technikę, ponieważ doprowadzała ona do „cudownych” uzdrowień.
Dr James Braid ponownie przyjrzał się temu zagadnieniu
w XIX wieku i doszedł do wniosku, że zwykłe sugestie były równie efektywne jak „Mesmerism”, lub każda inna metoda doprowadzająca do stanu transu. To on stworzył termin „hypnosis” i od tego czasu hipnoza zaczęła się rozwijać jako dziedzina naukowa.
Jak w pełni wykorzystać sesję
Bądź szczery/szczera
Hipnoterapeuta nie jest w stanie czytać
w myślach, dlatego bardzo ważne jest, aby od samego początku być szczerym.
Nie przejmuj się, jeżeli sprawi to, iż poczujesz się „głupio”, lub temat ten będzie dla Ciebie wstydliwy.
Przeszkoleni i zarejestrowani hipnoterapeuci, są związani zasadami poufności. Ponadto, otwarte mówienie
o problemie i przyznanie się do niego, jest ważnym krokiem w pozbyciu się go.
Jasno określ swój cel
Ma to kluczowe znaczenie. To ważne, że
zarówno Ty, jak i terapeuta wiecie co
chcesz osiągnąć.
Nie bez znaczenia jest również fakt, czy
wiesz co Cię aktualnie powstrzymuje od
osiągnięcia tego celu.
Skoncentruj się na tym, czego chcesz,
a nie na tym, czego nie chcesz.
Bądź otwarty na nowe pomysły
Hipnoterapeuta będzie pracować w oparciu o Twoje wartości i przekonania, ale jego strategia może polegać na patrzeniu na problem w inny sposób. Nie rób niczego, z czym nie czujesz się komfortowo, ale nie wykluczaj czegoś tylko dlatego, że jest inne lub nieznane.
Bądź przygotowany/przygotowana na zmiany
Osiągnięcie zmiany wymaga dokonania zmian. Hipnoterapeuta przygotuje Cię do tego wspierając Cię, prowadząc Cię i pomagając osiągnąć relaks, ale w pewnym momencie, możesz poczuć się trochę inaczej, a oznaczać to będzie, że potrzebujesz trochę czasu, aby przystosować się oraz przyzwyczaić do zmiany. Jest to zupełnie normalnie i zdarza się każdemu. Jeśli jesteś gotowy/gotowa na to, jest
o wiele bardziej prawdopodobne, że osiągniesz oczekiwany rezultat.
Bądź otwarty/otwarta na hipnozę