Hipnorodzenie

Trochę historii

W 1957, po dwóch latach badań wybitnych neurologów i psychoanalityków, BMA (British Medical Association) – Brytyjskie Stowarzyszenie Medyczne, wydało oświadczenie, że “hipnoza jest skuteczną metodą łagodzenia bólu podczas porodu” 
i zasugerowało, że wszyscy lekarze powinni szkolić się w dziedzinie hipnoterapii.

Zalążkiem do powstania ruchu związanego z naturalnym porodem, była praca znakomitego położnika Dr.Grantly Dick-Read. Był on świadkiem porodu domowego w slumsach londyńskich doków w 1913 roku, kiedy to pewna kobieta, odmówiła jakiegokolwiek środka przeciwbólowego i urodziła swoje dziecko szybko i bez bólu. Jej komentarz na pytanie dlaczego odmówiła przyjęcia środka znieczulającego brzmiał: “nie bolało, a powinno było boleć doktorze?”. 
To doświadczenie było znaczącym momentem dla niego . Mając wcześniejsze doświadczenie w pracy na polu bitwy podczas I wojny światowej a następnie w szpitalach jako położnik, stworzył teorię, że strach był nadrzędną przyczyną doprowadzającą do bólu podczas porodu. Pod koniec kariery wydał książkę pod tytułem: “Childbirth Without Fear” (Rodzić bez strachu).
Główną teorią jego założeń było stwierdzenie, że jeżeli kobieta się boi, napina się wtedy i naturalny proces porodu jest hamowany, przez co staje się dłuższy i w konsekwencji bardziej bolesny.

Przez lata jego teorie były potwierdzone badaniami z uwzględnieniem tego, jak hormony pracują podczas porodu. Te zasady były dalej rozwijane przez licznych praktyków porodów naturalnych, a hipnorodzenie było najbardziej zauważalne i szeroko praktykowane. 

Dzisiaj, KG Hypnobirthing jest znane każdej położnej w Wielkiej Brytanii i wielu ze specjalistów (profesorów położnictwa i ordynatorów oddziałów położniczych) uczyło się tej dziedziny.

Co to jest i jakie są tego zalety

Hipnorodzenie (ang. hypnobirthing), jest zbiorem technik które pozwalają mamom osiągnąć głeboki stan relaksu. Dzięki temu, jej ciało w łatwiejszy i przyjemniejszy sposób przygotowuje się na poród. W tym stanie relaksu, endorfiny zastępują hormony stresu (te które powodują, że macica się zaciska tworząc napięcie i ból). Endorfiny są hormonami wywołującymi dobre samopoczucie, zadowolenie oraz tłumią odczuwanie bólu. 

Techniki uczone podczas kursu, pozwolą także w łatwiejszy sposób powrócić do stanu relaksu, jeżeli sprawy potoczyłyby się 
w inny niż oczekiwany sposób. 

Szalenie ważnym elementem podczas całego procesu, jest partner, który pozna metody jakimi może pomagać partnerce podczas porodu. Jest to bardzo pożyteczne dla mamy oraz powoduje, że czuje się on ważną częścią całego doświadczenia. 

Rodząc z zastosowaniem technik hipnorodzenia, nie jest się w stanie snu, lub dziwnego “odlotu”. Stan hipnotyczny, jest inaczej mówiąc, stanem podwyższonej świadomości. Jest się obudzonym, ale głęboko zrelaksowanym. Często można sprawiać wrażenie osoby śpiącej, jednak cały czas jest się świadomym tego, co dzieje się dookoła. Pozwala to być w zgodzie ze swoim ciałem oraz dzieckiem, a to będzie ułatwiało postęp porodu. Można wtedy również spokojnie się poruszać czy mówić. 

Część “hipno” hipnorodzenia, odnosi się do hipnoterapii, stosowanej do pozbywania się lęków i obaw oraz warunkowania się do wyzwalania endorfin podczas porodu. Z pomocą hipnozy, poród może być spokojnym i zrelaksowanym doświadczeniem, gdzie ma się pełną kontrolę nad sobą. Hipnorodzenie sięga do kombinacji różnych technik i filozofii, które istniały wiele, wiele lat temu. Starożytna mądrość jest połączona ze współczesną teorią, dając ci przewagę w zdobywaniu wiedzy jak przygotować się do porodu.

Zalety dla Mam

 • dzięki technikom hipnorodzenia, mamy są pewniejsze siebie
 • bardziej ufają swojemu ciału i wiedzą jak pozbywać się lęku i strachu dotyczącego porodu
 • wiedzą jak się zrelaksować i pozostać spokoją bez względu na to co się dzieje wokół
 • znają techniki oddychania, które pozwalają im powrócić do stanu spokoju
 • konieczność zastosowania leków jest zmniejszona
 • mniejsza konieczność nacięcia krocza podczas porodu
 • są dobrze poinformowane o wszelkich aspektach porodu i wiedzą co i kiedy dzieje się z ich ciałem i dlaczego
 • dzięki hipnorodzeniu mamy mają krótszy poród, który do tego jest spokojniejszy i wygodniejszy
 • po porodzie czują się pozytywne, łagodne i spokojne
 • technik nauczonych na kursie mogą stosować w różnych innych sytuacjach życiowych (na przykład w momentach zwiększonego stresu)
 • hipnorodzenie sprawdza się zarówno podczas porodu w domu, basenie, szpitalu – w każdych okolicznościach
 • mniejsze ryzyko wystąpienia depresji poporodowej
 • eliminując strach i napięcie związane z porodem, mamy mogą się zrelaksować i cieszyć się okresem ciąży i spokojnie czekać na poród
 • zwiększa się ich pewność siebie oraz swego ciała, jako naturalnego i cudownego organizmu który jest stworzony do tego by urodzić
 • uczą się tego jak doświadczyć bezpiecznego, łatwiejszego i spokojnego porodu naturalnego

Zalety dla Ojców

 • stają się oni centralną częścią procesu rodzenia, pomagając mamom pozostać spokojną i skupioną korzystając z nauczonych technik
 • w rezultacie czują się dumni, że mogli tam być by pomóc i być aktywnym partnerem podczas porodu
 • mają konkretne zadanie i wiedzą jak je wykonać, zamiast czuć się bezsilnym i zestresowanym
 • czynnie mogą asystować w ułatwianiu przejścia przez ten proces mamie oraz wspieraniu jej
 • bogactwo informacji pozytywnie ich nastawi pozwalając przewidzieć cały proces i wyeliminować strach przed nieznanym
 • ułatwi to wzmocnienie więzi, bo często ojcowie czują się nieważną częścią procesu i są pomijani
 • sami poczują się bardziej zrelaksowani, ufni i pewniejsi odnośnie ciąży oraz porodu

Zalety dla Maluszków

 • dzieci urodzone z wykorzystaniem technik hipnorodzenia są spokojniejsze, lepiej jedzą i śpią, doświadczają mniejszej traumy, ponieważ spokojnie i łagodnie przychodzą na świat w swoim własnym tempie
 • badania dowodzą, że takie dzieci również mają wyższe wyniki w sklali Agpar
 • mama ma większe zasoby endorfin zamiast hormonów stresu, które trafiają do dziecka
 • mają one również zdrowszą wagę urodzeniową

Schemat kursu

Podany schemat jest przykładowy. W zależności od dynamiki grupy oraz czasu, kolejność tematów może ulec zmianie, jednak wszystkie podane zagadnienia zostaną omówione.
W przypadku kursów jednodniowych (weekendowych), wszystkie zagadnienia omawiane są podczas jednych zajęć. 

l

PIERWSZE ZAJĘCIA

 

Podstawy hipnoterapii
Wprowadzenie do hipnorodzenia
Potęga naszego umysłu
Czego możemy się dowiedzieć od naszych braci ssaków?
Jak pracują mięśnie macicy
Znaczenie układów współczulnego oraz przywspółczulnego
Omówienie pierwszego skryptu dla rodziców
 
l

DRUGIE ZAJĘCIA

Ćwiczenia oddechowe
Omówienie i ćwiczenie kolejnych  skryptów relaksacyjnych
Najczęstsza pozycja w jakiej znajduje się dziecko podczas
porodu i omówienie przypadków w których dziecko ułożone

jest nietypowo

 

Cesarskie cięcie a hipnorodzenie

l

TRZECIE ZAJĘCIA

Termin porodu i standardy według WHO  – Światowej Organizacji Zdrowia
Wywołanie porodu i tego konsekwencje
Bardziej naturalne sposoby pomagające wywołać poród
Rodzenie w wodzie i pozycje podczas porodu
Omówienie i ćwiczenie kolejnego skryptu dla rodziców 

l

CZWARTE ZAJĘCIA

Poród i jego fazy
Rola ojców podczas ciąży i porodu 
Rola i znaczenie tak zwanej “złotej godziny”, czyli pierwszej godziny po porodzie
Znaczenie hormonów podczas ciąży i porodu
Omówienie i ćwiczenie kolejnego skryptu dla rodziców 

Najczęściej pojawiające się pytania

?

Czy powinno się uczęszczać na zajęcia do szkoły rodzenia?

Każda dodatkowo zdobywana wiedza jest szalenie ważnym uzupełnieniem posiadanych już informacji.

Należy wziąć pod uwagę również fakt, iż w szkole rodzenia najczęściej nauczany materiał różni się od tego, czego można nauczyć się podczas hipnorodzenia.

?

Czym to się różni od innych metod przygotowujących do porodu?

Hipnorodzenie bazuje na przesłankach, że zdrowa kobieta, mająca zdrową i przebiegającą bez komplikacji ciążę, powinna być w stanie rodzić bardziej wygodnie i spokojnie. Skupiamy się w tym programie na cudownym doświadczeniu jakim jest poród i pozytywnym oczekiwaniu na niego. Kiedy kobiety zrozumieją, że ból jest powodowany hormonami stresu, uczą się pozbywać strachu ułatwiając tym wytwarzanie hormonów ułatwiających poród.
Rodzice biorący udział w kursie, uczą się metod głębokiego oddychania i osiągania stanu relaksu, który ułatwia przejście przez poród w harmonii z własnym ciałem
i dzieckiem. Dzięki temu poród często jest krótszy i bardziej wygodny dla mamy i dziecka.

?

W jakim formacie odbywa się kurs?

Kurs zakłada 6-7h zegarowych – wszystko zależy od wielkości grupy. Odbywa się to albo podczas jednorazowych zajęć, albo podczas 2-3 spotkań (ustalane indywidualnie). Informacje o nowo pojawiających się kursach i miejscach, uzupełniane są na stronie.

Istnieje również opcja kursu indywidualnego, dlatego nawet, jeżeli na stronie nie pojawi się informacja o zbliżających się zajęciach, zapraszam do kontaktu.

?

Czy będę nieprzytomna oraz czy będę pamiętać poród?

Pomimo błędnych i mylnych opinii o hipnozie, nie jest się nieprzytomnym podczas autohipnozy. Kobieta w takiej sytuacji jest głęboko zrelaksowana, ale bierze także aktywnie udział  w całym procesie. Jest zrelaksowana, ale jest też całkowicie świadoma i może spokojnie się poruszać. Kobiety rodzące z zastosowaniem metod hipnorodzenia, często zwracają uwagę, że czują jakby czas był zniekształcony i wszystko odbywało się szybciej lub wolniej (sprawa indywidualna). Mówią też, że obecność innych osób nie stanowi dla nich problemu i mogą spokojnie skupiać się na sobie i tym czego doświadczają. 

?

Z kim mam przyjść na zajęcia?

Kursy są dla par. Znaczy to, że szalenie ważne jest, by uczęszczać na zajęcia z osobą która będzie Ci towarzyszyć podczas porodu. Może to być mąż, partner, doula, siostra, mama czy koleżanka. Nie ma to znaczenia z kim przyjdziesz, pod warunkiem że będzie to osoba wspierająca Cię podczas ciąży i porodu. 
Jeżeli jednak wolisz uczęszczać na zajęcia sama, nie ma z tym problemu również. 

?

Co jeżeli nie będę rodzić naturalnie?

To, czego się nauczysz podczas kursu, pomoże Ci łatwiej osiągać stan relaksu, który będzie korzystny zarówno dla Ciebie jak i Twojego dziecka, bez względu na to w jaki sposób odbędzie się poród. W przypadku konieczności interwencji lekarskiej, będziesz z większą łatwością osiągać spokój i kontrolę. Kobiety, które poddane były cesarskiemu cięciu, twierdzą, że były zupełnie zrelaksowane przed, podczas i po zakończeniu operacji. Wiele z nich wskazuje, że potrzebowały niewiele leków po porodzie i że były w stanie powrócić do normalnego funkcjonowania w bardzo krótkim okresie czasu.
Nie bez znaczenia jest równiez fakt, że metody te, mogą być z sukcesem stosowane w zupełnie innych okolicznościach, nawet takich, które z porodem nie mają nic wspólnego, także z pewnością jest to cenna wiedza.

?

Dlaczego KgHypnobirthing?

KgHypnobirthing jest kursem, który jest nieustannie rozwijany, by być na bieżąco i zgodnie z najnowszymi badaniami. Jest on uczony na całym świecie.
Wszyscy nauczyciele kończący szkołę Katharine Graves, posiadają dużą wiedzę i są dobrze wyszkoleni, by wspierać rodziców w hipnorodzeniu.

?

Czy to prawda że dzięki temu doświadczę bezbolesnego porodu?

Hipnorodzenie nie gwarantuje bezpolesnego porodu, mimo iż wiele matek które rodziły z zastosowaniem tych technik, twierdzą, iż doświadczyły względnie bezbolesnego porodu, lub ból był łatwy do okiełznania.
Kiedy przyczyna bólu, strach i lęk które powodują kurczenie mięśni biorących udział w porodzie, jest wyeliminowany, rodzenie może zająć mniej czasu i w sposób wygodny. Zrelaksowane ciało matki, uwolni więcej endorfin i oksytocyny – naturalnych hormonów które łagodzą ból. Taka kobieta odczuwa wtedy napięcie i nacisk, ale większość opisuje to doświadczenie jako pracę ich ciała poprzez te doznania. W ten sposób unika się bólu określanego przez wiele koniet jako rozdzierający.

?

Po co konieczna jest obecność osoby towarzyszącej?

Osoba towarzysząca podczas porodu, jest integralną częścią hipnorodzenia. Osoba ta ćwiczy z mamą pomagając jej w osiąganiu stanu głębokiego relaksu. Podczas porodu partner/partnerka, prowadzi rodzącą przez hipnozę, techniki relaksacyjne i wizualizacje. Zapewnia jej wygodę, dba o nią, wspiera i wita dziecko na świecie. 

?

Kiedy powinno się rozpocząć kurs?

Zajęcia można rozpocząć w dowolnym momencie ciąży, ale rekomendowany czas, to pomiędzy 20-30 tygodniem ciąży. Dzięki temu rodzice będą mieć wystarczająco dużo czasu, żeby nauczyć się autohipnozy, relaksacji i innych technik prowadzących do spokojnego porodu. Rozpoczęcie kursu w takim czasie pozwoli również, że przyswojona wiedza pozostanie zapamiętana.
Jeżeli znajdujesz się poza sugerowanym okresem ciąży, nie stanowi to żadnego problemu i spokojnie można wziąć udział w kursie i skorzystać z nauczanych technik.
Nawet pary, które są w pierwszych miesiącach ciąży mogą uczestniczyć w zajęciach, ponieważ skrypty, oprócz technik ułatwiających relaks, zawierają również pozytywne wizualizacje tego, jak rośnie maleństwo.

?

Jakie materiały dostanę na kursie?

Przed rozpoczęciem kursu, otrzymasz nagranie w formie mp3. Będzie to audio
z relaksacją do słuchania, by wykształcić pozytywne nastawienie odnośnie ciąży
i porodu.
Na samym kursie dostaniesz folder ze skryptami (wizualizacje i relaksacje) do ćwiczenia w domu. Są to dokładnie napisane scenariusze, zawierające niezbędne sugestie oraz pomocne do wizualizacji określenia, przy pomocy których będziecie ćwiczyć dane techniki.

?

Czego nauczę się na kursie?

Podczas zajęć nauczysz się:

* ćwiczeń oddechowych
głębokiej relaksacji
i wizualizacji
* pozbywania się lęków
i strachu oraz uwalniania zaufania do swojego ciała
* jaka jest rola ojca jako osoby oferującej wsparcie
* jak ciało kobiety jest stworzone do tego, by rodzić
* informacji odnośnie ciąży
i porodu o których często się nie mówi
* zrozumienia jak mózg i ciało pracują razem

Podsumowując

Kursy dostępne są w różnych opcjach i pakietach. Możliwe są spotkania weekendowe, jednodniowe albo zajęcia rozbite na kilka dni. W każdym przypadku zostaje przerobiony ten sam materiał i uczestnicy dostają te same materiały.

Czas trwania kursu : 6-7h
Ilość zajęć : w zależności od pakietu
Cena : 650 zł brutto
Miejsce : Kraków/Katowice


Dostępne terminy i pakiety znajdują się w zakładce sklep.

Nie pasują Wam terminy/godziny? Mimo wszystko zapraszam do kontaktu! Biorąc pod uwagę inne pary, postaramy się znaleźć dogodny termin tak, aby pasowało większości. Istnieje opcja zmiany godzin, dni, a nawet formatu kursu.
A może wolicie zajęcia indywidualne, tylko dla Was? Istnieje również taka opcja, dlatego tym bardziej zachęcam do kontaktu! 
Nie znalazłaś odpowiedzi na Swoje pytanie? A może chciałabyś dowiedzieć się czegoś więcej? Zapraszam zatem do kontaktu a chętnie rozwieję wszelkie wątpliwości 🙂