Hipnoporód

Praktyczny przewodnik, jak rodzić
w głębokim relaksie.

O książce

Ta książka to kompletny przewodnik który przygotuje Cię do hipnoporodu. Poród naprawdę może być cudownym i pozytywnym doświadczeniem, które zapamiętasz do końca życia.

Hipnorodzenie, z angielskiego hypnobirthing, to filozofia porodu, która powraca do korzeni położnictwa i holistycznie ujmuje opiekę nad rodzącymi. Po­maga również kobietom wsłuchać się w naturalne instynkty, rodząc w większym spokoju i komforcie. To z jednej strony edukacja kobiet i przywracanie im wiary w naturalne zdolności ich cia­ła.
Z drugiej – to nauka technik, które pozwalają rodzącym osiągnąć głęboki stan relaksu. Dzięki temu ich ciało w ła­twiejszy
i przyjemniejszy sposób przygotowuje się na poród. Kobiety stają się również bardziej pewne siebie i bardziej ufają swojemu ciału.

Jako że często boimy się tego, co nieznane, samo zrozu­mienie, że nasze ciała są idealnie zaprojektowane przez matkę naturę do porodu, może osłabić lęk. Dowiesz się wiele:

* o przebiegu porodu – co może sprawić, że poród się zatrzyma, a ciało rodzącej zamrozi;

* dodatkowo znajdziesz tu informacje, jak temu zapobiec oraz co zrobić, je­żeli taka sytuacja miałaby miejsce. Przekonasz się, że niemałe znaczenie ma tu lęk, jeden z największych wrogów rodzących,

*  nauczysz się prostych technik, które mają głęboki efekt – ćwicząc je
w czasie ciąży, uwolnisz się od strachu i niepokoju oraz zbudujesz pewność siebie i wiarę w zdolność swojego ciała do naturalnego porodu.

Ta książka jest pełna pozytywnych przykładów. Akcen­tuje głęboki związek ciała i umysłu, który istnieje niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy nie. Kluczowe jest umie­jętne czerpanie z tego połączenia, co może znacząco popra­wić jakość porodu.

Na kartach tej książki przeprowadzam rewolucję, która wniesie więcej spokoju w Twoje życie.

NIEKTÓRE ROZDZIAŁY

^

Hipnorodzenie

^

Czego możemy się nauczyć od zwierząt

^

Strach i emocje

^

Warunki w jakich rodzą kobiety

^

Potęga umysłu

^

Ból

Wstęp

Droga przyszła mamo!
Jeśli jesteś osobą, której poród kojarzy się
z bólem, cierpieniem lub – co gorsza –
z traumą, to masz w ręku książkę która przekona Cię, że Twoja historia porodowa wcale nie musi tak wyglądać.
Narodziny dziecka to najlepszy dowód na to, jak wielka siła drzemie w kobiecym ciele i jak ogromna wola życia jest w każdej nowej, maleńkiej istocie. Jakkolwiek górnolotnie to brzmi, dzięki tym siłom ludzkość wciąż istnieje. I nawet jeśli na co dzień zajście w ciążę wydaje się kwestią dość oczywistą, warto pamiętać, że w ciele kobiety wydarza się cud: oto przez 9 miesięcy rośnie w nim nowe życie, które przygotowuje się do przyjścia na świat.

Nie potrzebujemy uczyć naszych ciał, jak wydawać dzieci na świat. Być może brzmi to rewolucyjnie po dziesiątkach lat medykalizacji, ale jedyne, czego naprawdę nam trzeba, to zgłębić wiedzę z zakresu porodu oraz usłyszeć na nowo to, co mówi nam nasze ciało. Ono jest w stanie odpowiednio pokierować kobietą, by mogła urodzić swoje dziecko. Tak samo jak wie, jak je począć, jak sprawić, by rozwijało się przez cały okres ciąży, tak potem potrafi je urodzić. Zadaniem kobiety jest mu po prostu „nie przeszkadzać”.

Rozdziałów

Stron

o autorce

Mam na imię Kaja. Jestem jedyną w Polsce magister hipnoterapii klinicznej z dyplomem londyńskiej uczelni oraz Certyfikowaną Instruktorką KGHypnobirthing. Hipnorodzeniu poświęciłam pracę magisterską obronioną na University of West London, badając, jaki wpływ ma hipnoporód na wiarę kobiet w to, że ich ciała są zdolne do rodzenia. Wieloma wnioskami z tych badań dzielę się na kartach tej książki.

Za swój główny cel obrałam przeszkolenie położnych i osób pracujących z kobietami w ciąży z hipnorodzenia. Stworzyłam kurs instruktorski, który zyskał akredytację renomowanego London College of Clinical Hypnosis International, a ja całą swoją energię wkładam w propagowanie go, bo położne znające metodę i wiedzące, jak z niej korzystać, nie tylko zyskują ważne narzędzie do pracy
z kobietami, ale i będą wiedzieć, jak jeszcze mogą wspierać rodzące.

Kaja Krawczyk

recenzje

Irena Chołuj, położna z ponad 50-letnim stażem pracy w zawodzie. Autorka książki „Urodzić Razem i Naturalnie”

(…) Książka, którą bierzecie do rąk, w ciepłym, serdecznym przekazie poprzez treści w niej zawarte przekonuje, że poród może być naprawdę wspaniałym wydarzeniem. (…) Autorka proponuje ćwiczenia, które pozwalają rodzącym osiągnąć głęboki stan relaksu, wyciszenia niepokoju, eliminacji lęku przed skurczami porodowymi. Ukazuje wpływ emocji, sposobów oddychania pozwalających na uzyskanie stanu skupionej uwagi skierowanej na współdziałanie z rodzącym się dzieckiem. Autorka przywraca kobietom wiarę w naturalne zdolności ich ciała. (…)

Położna Lucyna Mirzyńska . Autorka książki „Pierwsza pomoc w nauce macierzyństwa”

(…) Podstawowym założeniem pracy w przygotowaniu się do porodu jest uświadomienie sobie, że „Poród się kobietom nie przydarza, one po prostu to robią”. Chciałabym, by każda kobieta potrafiła zaufać swojemu ciału, by odkryła jego moc, by intuicja wydobyła się z wnętrza i uniosła falą radości działań, które są zgodne z naturą. By osiągnąć taki efekt, warto sięgnąć po tę pozycję i wzmocnić nią swoje przekonanie, że ciało kobiety wie, co robi. Każda część tej książki to taki przekaz – dasz radę, jeśli uwierzysz w siebie. 
Po książkę tę powinny sięgnąć również osoby związane z medycyną. A wszystko po to, by „zgodzić się” na to, co naturalne, by towarzyszyć, wspierać, obserwować ten proces, gdy kobieta rodzi nie tylko dziecko, ale i nową „ja” – silną swoim ciałem, pewną swoim instynktem. (…)

Położna Katarzyna Płaza-Piekarzewska

Kaja Krawczyk prowadzi szkolenia z Hipnoporodu dla specjalistów. Przekazuje w cudowny sposób wiedzę, którą dzieli się z Tobą na łamach książki. Przeprowadza Cię krok po kroku, by wytłumaczyć Ci, czym jest poród w głębokiej relaksacji. Dostarcza Ci narzędzi do wykorzystania w domu i praktykowania. Uważam, że taka pozycja jest niezwykle potrzebna. Przypomina, że poród jest doświadczeniem naturalnym, a kobiece jest ciało zdolne do rodzenia dzieci. Warto sięgnąć po tę książkę, by czerpać z tajnik hipnorodzenia.

Ewa Tobor - dr n. med., położna, adiunkt - miejsce pracy Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego

(…) Książka stanowi bardzo cenną i innowacyjną jak na polskie warunki lekturę dla kobiet będących
w ciąży i, jak sądzę, wielu położnych pracujących na traktach porodowych. (…) Książka jest źródłem cennej wiedzy i doświadczeń zawodowych wynikających
z praktyk prowadzonych w Wielkiej Brytanii,
w której kwalifikacja rodzących według czynników ryzyka jest bardzo szczegółowo rozpracowana,
a hipnoporód jest wykorzystywany w codziennej praktyce. Żywię nadzieję, że stanie się on też częścią praktyki w naszych salach porodowych. (…)