Course Content
Wprowadzenie
0/1
Podsumowanie
0/1
Kurs hipnorodzenia dla par VIP
About Lesson

Aby dogłębniej zrozumieć jak funkcjonuje nasze ciało, Ina May Gaskin przyjrzała się bliżej temu, jak działają zwieracze
w naszym ciele. Wszystkie zwieracze w naszym ciele zachowują się w ten sam sposób – ich otwarcie jest dobrowolne, a my świadomie nie mamy na nie wpływu.

Ani pochwa, ani szyjka macicy nie są zwieraczami, jednak rozwarcie może się zmniejszyć na skutek zdenerwowania. Jest to fizjologiczna i mimowolna reakcja na zagrożenie.
W przypadku większości ludzi którzy dorastali w uprzemysłowionym społeczeństwie, pewna intymność lub zażyłość jest niezbędna, by zaciśnięty mięsień zwieracza mógł się otworzyć na tyle, by nastąpiło wypróżnienie, nawet w przypadku silnej potrzeby.
Na zwieracze, podobnie jak na mięśnie kurczące się mimowolnie, wpływają emocje. Najlepiej i bez przeszkód funkcjonują one w atmosferze rozluźnienia, wolnej od silnych emocji.

Zrozumienie fizycznego procesu porodu wymaga zrozumienia sposobu, w jaki działają zwieracze. Zwieracze nie reagują na rozkazy. Kobiety, które nie doświadczyły tego, jak to jest, gdy ktoś na nie krzyczy w trakcie porodu, mogą zrozumieć, w jaki sposób może to zakłócić akcję porodową, jeśli wyobrażą sobie próbę wypróżnienia w obecności obcego człowieka, który krzyczy, jak mają to robić.

* Zwieracze funkcjonują najlepiej w intymnej, zażyłej atmosferze. 
* Zwieracze mogą się nagle zacisnąć, gdy ich właścicielkę się zaskoczy lub przestraszy.
* Zwieracze mogą „się zatrzasnąć” wbrew woli właścicielki. Nagły skurcz uprzednio rozluźnionego zwieracza to reakcja wywołana lękiem. To element naturalnej reakcji walki lub ucieczki w odpowiedzi na coś, co postrzegamy jako niebezpieczeństwo.

Co wpływa na zwieracze?:
– Uśmierzające ból endorfiny, naturalne opiaty, działają natychmiast i nie powodują skutków ubocznych.
– Szczery śmiech z głębi brzucha jest najskuteczniejszą formą znieczulenia.
– Powolny, głęboki oddech wspomaga rozwieranie się zwieraczy.
– Zanurzenie się w ciepłej kąpieli także może wpłynąć kojąco na rodzącą kobietę. Niezmiernie trudno jest utrzymać napięte mięśnie, gdy jesteś zanurzona w wodzie.

Jednak wymaganym warunkiem byłaby lepsza atmosfera w oddziale położniczym.