Course Content
Wprowadzenie
0/1
Podsumowanie
0/1
Kurs hipnorodzenia dla par VIP
About Lesson

Jednym ze sposobów, które mogą Ci pomóc w trakcie porodu, są masaże wykonywane przez partnera.

Masaż wywołujący gęsią skórkę

Istotą tego masażu jest wywołanie „gęsiej skórki”. Powstaje ona poprzez stymulowanie mięśnia gładkiego, który znajduje się tuż pod powierzchnią skóry. W ten sposób wytwarzane są endorfiny, czyli hormony sprzyjające odprężeniu. Masaż ten stosowany jest podczas porodu, kiedy to jak największa liczba endorfin może powstrzymać działanie stresu i jego druzgocącego wpływu.
Połóż tylną stronę palców dłoni w taki sposób, aby spotkały się u podstawy kości ogonowej rodzącej. Możesz sobie wyobrazić, że chcesz na plecach wykonać ruchy, jakbyś tworzył ogromne serce: począwszy od kości ogonowej, powoli, ledwie dotykając skóry, przenosić się do góry w stronę ramion i aż do podstawy szyi, gdzie łącząc dłonie na wysokości łopatek, domykasz serce. Kolejnym etapem może być przenoszenie rąk wokół szyi i krawędzi uszu. Spód ramion i okolice łokci są szczególnie wrażliwe na dotyk. Ważne, by było to na tyle delikatne łagodne muskanie, aby wywołało gęsią skórkę. To niezwykle prosta i zarazem niesamowicie skuteczna technika, która pozwala parom na poczucie bliskości zarówno w trakcie trwania ciąży, jak i podczas porodu. Dodatkowo partner czuje się potrzebny i wie, w jaki sposób może pomóc swojej partnerce.

Masaż dłoni

Dodatkowym wsparciem dla rodzącej jest lekki masaż dotykowy dłoni. To naprawdę prosty masaż, bardzo delikatny. Masaż ten uwalnia naturalne endorfiny odpowiedzialne za dobre samopoczucie. Ta technika przydaje się jako punkt skupienia podczas przejściowej fazy porodu, czyli okresu między pierwszym a drugim etapem porodu. Jest to czas, kiedy partner porodowy jest najbardziej potrzebny. Korzystanie z techniki otwierania dłoni, kontakt wzrokowy i uspokojenie rodzącej mogą naprawdę pomóc.
Aby go wykonać, zacznij delikatnie muskać wnętrze dłoni: wykonuj spiralne ruchy od śródręcza do brzegu dłoni. Ten odprężający dotyk pozwoli kobiecie zrelaksować się i skoncentrować.
Co ważne, może on być wykonywany, nawet jeżeli rodząca jest unieruchomiona i nie można wykonać jej masażu pleców.
W tym momencie partner (lub inna bliska osoba) może mówić jej, jak dobrze sobie radzi, jaka jest niesamowita i fantastyczna.
Oferowanie wsparcia oraz budujące komentarze to nieocenione narzędzie, do którego zawsze jest łatwy dostęp.